wtorek, 4 października 2016

Zabezpieczanie powojników przed zimą

Kiedy temperatura w dzień spadnie poniżej -5 stopni C należy już mieć zabezpieczone powojniki przed mrozem. Listopad to czas oglądania pogody aby wiedzieć zawczasu kiedy okryć rośliny.

Zabezpieczanie powojników w ogrodzie
Pierwszą czynnością będzie zebranie liści i ich spalenie lub zakopanie aby nie stały się przyczyną rozwoju chorób.
Kolejno należy podsypać korą lub trocinami bądź nawet ziemią pędy na wysokość ok. 15 cm od podstawy rośliny. Są tam pąki, które wybiją wiosną podczas gdy pędy nieokryte mogą zmarznąć. Jako że korzenie są wrażliwsze na mróz należy przysypać grubą warstwą promień ziemi wokół pędów na ok. 50 cm.
Nie wolno odczepiać pędów od podpórek i przysypywać ich korą/trocinami, bo mogą się uszkodzić lub połamać. Nie wolno też wykonywać silnego cięcia przed zimą gdyż osłabia to rośliny. Można natomiast wykonać cięcie wstępne/ prowizoryczne, nie bacząc na pąki.

Zabezpieczanie powojników na tarasie i balkonie
Nie należy zapominać o zabezpieczeniu przed zimą roślin w donicach. Jest to ważna czynność gdyż powojniki niezabezpieczone po prostu nie przezimują. Są 3 sposoby zabezpieczania clematisów przed mrozem.
Pierwszy to wyniesienie rośliny w donicy do ciemnego pomieszczenia gdzie temperatura oscyluje w granicach 0-5 stopni C.
Drugi to zabezpieczenie donicy styropianem ze wszystkich stron na grubość co najmniej 10 cm.
Trzeci to wykopanie dołu w ogrodzie i zakopanie w nim donicy. Nie zapominając o ochronie u podnóża. Miejsce nie może być zalewane okresowo wodą.

Korzenie są wrażliwsze na mróz niż pędy, a temperatura powietrza jest niższa niż temperatura w ziemi, dlatego okrywanie pojemników, w których rosną pnącza jest bardzo ważne.




1 komentarz:

  1. Ciekawy i pomocny post, właśnie zastawiałam się jak zabezpieczyć przed zimą moje powojniki:)

    OdpowiedzUsuń