niedziela, 13 listopada 2016

Krótko o pnączach

Rośliny uprawiane w pojemnikach (doniczkach) z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym można sadzić cały okres wegetacyjny, tj. od marca do listopada/października.
Wczesną wiosną można sadzić rośliny, pamiętając o winoroślach, aktinidii i clematisach aby je okopczykować na noc, w którą będą zapowiadać przymrozki. Okopczykować należy na ok. 10 cm aby zakryć najniższe oczka. Kolejne lata nie trzeba okrywać roślin – gdyż zdążą się przystosować do nowych warunków. Sadzonki mogą stać w doniczce do czasu przesadzenia na miejsce stałe, jednak należy pamiętać o ich podlewaniu. Cięcie pnączy oraz krzewów rozkrzewia rośliny i w żadnym wypadku im nie zaszkodzi.

Jak sadzić pnącza?

  • Rośliny należy posadzić co najmniej 30 cm od murów i niedużych roślin, co najmniej metr od drzew
  • Przed posadzeniem należy zanurzyć roślinę w pojemniku w wodzie, na ok. 10 min, aby podłoże dobrze nasiąkło
  • Roślinę z pojemnika należy wyjąć ostrożnie, nieuszkadzając bryły korzeniowej
  • Pnącza sadzimy tak samo głęboko jak rosły w doniczce lub 1 cm głębiej. Wyjątkiem są clematisy, które należy sadzić ok. 5 cm głębiej niż rosły w doniczce
  • Gleby gliniaste, ciężkie, mało przepuszczalne, piaszczyste należy wzbogacić poprzez wymieszanie z torfem, ziemią kompostową
  • Ziemię dookoła rośliny należy wyściółkować korą sosnową aby zapobiegać szybkiej utracie wody
  • Podstawę clematisów można obsadzić płytko korzeniącymi się bylinami lub niewysokimi krzewami
  • Pnącza wymagają podpory, w zależności od wybranego gatunku wybieramy pergolę, siatkę, ogrodzenie, bramki, trejaże, kratownice, ściany domów, drzewa, krzewy
  • Podlewanie pnączy: lepiej raz, a intensywnie aniżeli kilka razy a delikatnie; w zależności od potrzeb


Winorośl: Lubi stanowisko nasłonecznione, osłonięte od wiatrów, ciepłe. Rodzi duże i ładne winogrona na glebach żyznych, lekko wilgotnych.



Cytryniec chiński: Roślina ozdobna o wartości leczniczej oraz konsumpcyjnej. Nazywana jagodami wiecznej młodości wu wei zi, rośliną o pięciu smakach - słodkiej skórce, kwaśnym miąższu, gorzkich i cierpkich nasionach oraz słonych wyciągach z nasion. Z owoców można robić soki, nalewki, suszyć, jeść na surowo. Bezproblemowa w uprawie, mrozoodporna. Idealne warunki to gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna, na stanowisku dobrze oświetlonym, ale nie na bezpośrednim słońcu, bezwietrznym. Owoce to 1 cm czerwone kulki zebrane w 10 cm wiechy. Owocują w 3-4 roku od posadzenia we wrześniu. Z jednej rośliny można zebrać 1-5 kg owoców. Zawierają witaminę E, żelazo, mangan, miedź, cynk, potas i inne.



Aktinidia: Pyszne, słodkie, aromatyczne owoce zjadane wraz z gładką skórką. Owoce nadają się na konfitury, dżemy. Z jednej rośliny można uzyskać 10-20 kg owoców. Owoce zawierają dużo witaminy C. Najlepiej rośnie w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatrów, na glebach przeciętnych, także żyznych, wilgotnych.



Winobluszcz: Szybko porasta podpory i nie boi się polskich zim. Bezproblemowe w pielęgnacji. Może dorastać nawet do 20 m. Aczkolwiek śmiało można go sadzić przy niższych podporach, nawet 2 m. Roślina rozrasta się wtedy na boki. Nie choruje, dostosowuje się do warunków w jakich go posadzimy. Jesienią wybarwia się na śliczny, intensywny kolor czerwony. Należy mu zapewnić stanowisko słoneczne lub półcieniste. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby - rośnie zarówno na żyznych jak i przeciętnych.



Wiciokrzew: Bardzo łatwe w uprawie, niewymagające dużo pielęgnacji. Część z wiciokrzewów intensywnie lub mniej pachnie, dlatego dobrze sadzić je przy oknie, tarasie, miejscu spotkań rodzinnych w ogrodzie. Wiciokrzewy zaczynają kwitnąć już w drugim roku po posadzeniu, a niektóre kwitną już w doniczkach. Rośliny należy ciąć w pierwszych 2 latach, aby mocno rozkrzewić roślinę. Następne lata przeprowadzać wyłącznie cięcie korygujące, usuwać stare lub uszkodzone pędy.



Więcej informacji o pnączach na floramis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz